Välkommen till Kungshusen och  Kirurgveckan 2021

Fujifilms endoskopiprodukter

Artificiell intelligens inom endoskopi är mycket intressant och spännande.

Lär dig mer om CADEYE.  NYHET!

Läs mer om Linked Color Imaging (LCI) för förbättrat ADR genom bättre kontrast.

Metallstent

Lär dig mer om våra omtyckta metallstent från TaeWoong.

Ladda hem en komplett katalog med samtliga stent.  NYHET!

Polypektomi

ICUS2 – fascettslipad och vass nål för lyft av polyper

CoinTip – en ny standardslynga

RothNet360 – originalet blev precis 360° bättre

Resektion – polypektomi och EMR (pdf)

Purastat

Transparent hemostas och minskning av sen blödning.

PuraStat – hemostas vid endoskopi (pdf)

Diatermi och endoskopi

ERBE VIO 3- marknadens mest kompetenta diatermiapparat, som kan kombineras med ERBE argontillsats APC 3.

Biclamp Knife 220 – kärlförslutningsinstrument för öppen kirurgi. Lanseras 2022. NYHET!

Läs mer om ERBE VIO 3

Läs mer om ERBE APC 3

Diatermi för kirurgi

VIO 3 – marknadens mest kompetenta diatermiapparat för all typ av kirurgi

Rökutsug

No-Zmoke four – en ny generation av vårt bästa rökutsugshandtag!

Läs mer om No-Zmoke four

Vätskefällor

Rökutsugsslang för laparoskopi

ERBE IES 3 rökutsugsapparat

Lscope NYHET!

160K högupplöst engångsvidecholedochoskop

Laparoskopi

System Green – Richard Wolf ICG/NIR ger möjlighet till intraoperativ bedömning av blodflödet vid exempelvis anastomoser.

Läs mer om Richard Wolf ICG/NIR utrustning System Green

4K ger en upplösning som inte lämnar några detaljer osedda. Läs mer om Richard Wolf Logic 4K

Har du frågor om våra produkter eller vill du beställa?

Vi ser fram att höra från er!

Flexibel endoskopi, stent & endoskopitillbehör

Magnus Ekberg

070 229 40 72

magnus.ekberg@kungshusen.se

Roger Andersson

070 330 14 72

roger@kungshusen.se

Daniel Petersson

073 044 9453

daniel@kungshusen.se

Magnus Bergström

070 683 64 43

magnus@kungshusen.se

Kirurgi, röksug, röksugstillbehör & diatermi

Lars Ahlgren

070 558 27 97

lars@kungshusen.se

Linda Fridén

070 492 73 00

linda@kungshusen.se

Kungshusen Medicinska AB

Kikarvägen 14, 647 35 Mariefred · 0159 120 20  · info@kungshusen.se

KUNGSHUSEN 0159-120 20